DREAM Community
October 9, 2014

All-Stars

Challenge All Stars

Over the years we have been running the DREAM challenges we have had top performing teams in each of the challenges. These teams are the DREAM Challenge “All Stars”. Below we are proud to recognize the outstanding efforts of these teams and their members and their contributions to the DREAM Challenges community through the years.

2014-Dream-conference

(2014 DREAM Conference, San Diego, CA)


 

December 8, 2014

DREAM 8.5 & 9 – 2014 All Stars

Broad-DREAM Gene Essentiality Prediction Challenge –

Sub-Challenge 1

berl

Team BERL– Masayuki Karasuyama and Hiroshi Mamitsuka

Sub-Challenge 1

UPS-GEP

Team UPS – Vladislav Uzunangelov, Sahil Chopra, Kiley Graim, Daniel Carlin, Yulia  Newton, Alden Deran, Adrian Bivol, Sam Ng, Kyle Ellrott,  Evan Paull, Artem Sokolov and Joshua M. Stuart

Sub-Challenge 1

wtwt5237

Team wtwt5237 – Tao Wang, Xiaowei Zhan, Hao Tang, Yang Xie and Guanghua Xiao

Sub-Challenge 2

Guan-Lab

Team  Guan_Lab – Fan Zhu and Yuanfang Guan

Sub-Challenge 3

FAT

Team FAT –  Peddinti Gopalacharyulu, Alok Jaiswal,  Kerstin Bunte, Suleiman Khan, Jing
Tang, Antti Airola, Krister Wennerberg, Tapio Pahikkala, Samuel Kaski, and Tero Aittokall

DREAM AML Outcome Prediction Challenge

Sub-Challenge 1

Evomed

Team Evomed – Li Liu

Sub-Challenge 2

chipmunks

Team Chipmunks –  Xihui Lin, Gregory M. Chen, Honglei Xie, Geoffrey A. M. Hunter, and Paul C. Boutros

Sub-Challenge 3

chipmunks

Team Chipmunks –  Xihui Lin, Gregory M. Chen, Honglei Xie, Geoffrey A. M. Hunter, and Paul C. Boutros

ICGC-TCGA DREAM Somatic Mutation Calling Challenge

SNV Sub-Challenge

broad-smc

Team BroadSMC – Mara Rosenberg, Kristian Cibulskis, Adam Kiezun, Louis Bergelson, Gad Getz

SV Sub-Challenge

chen-lab

Team Ken_Chen_Lab – Zechen Chong and Ken Chen

SNV Sub-Challenge

Team WashU – Kai Ye, Li Ding, and Daniel C. Koboldt

DREAM Rheumatoid Arthritis Responder Prediction Challenge

Sub-Challenge 2

Team SBI_Lab – Javier Garcia-Garcia, Daniel Aguilar,  Jaume Bonet, Daniel Poglayen, Oriol Fornes, Emre Guney, Joan Planas- Iglesias, Manuel Alejandro Marin,  Bernat Anton, and Baldo Oliva

Sub-Challenge 1 and 2

Team GuanLab – Yuanfang Guan and Fan Zhu